Zdradliwa mieszanka

alcoholPrzeprowadzone ostatnio na Uniwersytecie w Sao Paulo badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że napoje energetyzujące, takie jak np. Red Bull, spożywane w drinkach z alkoholem, nie znoszą negatywnego działania alkoholu na organizm. Efekt może być wręcz odwrotny od zamierzonego i bardziej niebezpieczny, gdyż osoby sięgające po takie miksy mają jedynie subiektywnie uczucie, że są mniej pijane niż są w rzeczywistości. Mieszanka alkoholu i napojów energetyzujących cieszy się wielką popularnością wśród młodych ludzi. Kierowniczka eksperymentu Maria Lucia O. Souza-Formigoni zauważa, że „W Brazylii i wielu innych krajach młodzi konsumenci alkoholu są przekonani, iż Red Bull i inne napoje energetyzujące zapobiegają zmęczeniu, jakie powoduje alkohol i pozwalają dzięki temu bawić się całą noc.”

Jej zespół stwierdził już we wcześniejszym badaniu różnice pomiędzy subiektywnym odbiorem a faktyczną wydolnością fizyczną. Przykładowo 38% badanych osób czuło radość po wypiciu napoju energetyzującego a 30% euforię, przy czym wcale nie wzrosła ich wydolność.

Tym razem naukowcy po raz pierwszy zbadali efekty, jakie wywołuje mieszanka alkoholu z napojami energetyzującymi. W ramach badania podano 26 mężczyznom do wypicia sam alkohol, Red Bulla albo mieszankę obydwu. Wyniki pokazują, że respondenci po wypiciu takiej mieszanki wyżej szacują swoje możliwości od stanu rzeczywistego.

Miks alkoholu z napojem energetyzującym zmniejsza subiektywne odczuwanie np. bólu głowy, osłabienia, suchości w ustach czy ogólnej motoryki. Przeprowadzone testy udowadniają jednak, że napoje energetyzujące w żadnej mierze nie zmniejszają negatywnego wpływu alkoholu na koordynację motoryczną czy opóźnienie czasu reakcji na bodźce.

Mimo ewentualnego subiektywnego uczucia mniejszego zmęczenia wskutek wypicia mieszanki, faktyczne wydolność i funkcje psychomotoryczne są bardzo ograniczone.

Konsumenci takich drinków twierdzą, że lemoniadowy smak napojów energetyzujących zabija niedobry smak alkoholu. To może z kolei prowadzić do większego i szybszego spożycia alkoholu. Zmniejsza się natomiast zdolność do podejmowania trafnych decyzji. „Nietrzeźwi kierowcy nie są niebezpieczni tylko z powodu spowolnionych reakcji i mniejszej koordynacji motorycznej, ale też z tego powodu, że nie są w stanie oszacować realnie własnych zdolności do prowadzenia auta” – dodaje Souza/Formigoni.

Artykuł pt. „Effects of Energy Drink Ingestion on Alcohol Intoxication” , który jest poświęcony badaniu, ukazał się w kwietniowym wydaniu „Alcoholism: Clinical & Experimental Research (ACER)”.

Tags:

Comments are closed.