Nic tak bardzo nie uprzyjemnia weekendowego spotkania z rodziną jak grill w gronie najbliższych. W Polsce rodzinne grillowanie stało się już tradycją i niekwestionowaną pasją wielu rodaków.
Grill może przybrać różną postać. Można spotykać bardzo małe grille w postaci tacki aluminiowej, z umieszczoną we wnętrzu rozpałką i niewielkim rusztem. Dostępne są także grille stałe, wybudowane z cegieł. Cechą wspólną, która łączy wszystkie rodzaje grillów jest rusz lub kratka grillowa i umieszczone pod nią źródło żaru.
Na polskim rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje grillów: węglowe, gazowe i elektryczne.
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grille węglowe, w których przygotowane potrawy z grilla smakują najlepiej. Grille węglowe mają palenisko, do którego wsypuje się węgiel drzewny, drzewo lub brykiet. Nad paleniskiem znajduje się ruszt, na którym kładzie się grillowane potrawy. Grille węglowe mogą być stałe lub przenośne. Mobilne modele są wyposażone w kółka, dzięki którym z łatwością można przenieść grilla w dowolne miejsce w ogrodzie.
Grille gazowe i elektryczne nie są już tak popularne, choć i one znajdują wielu swoich amatorów. Także zapewniają doskonały smak potraw. Można je wykorzystywać nie tylko na zewnątrz pomieszczeń, ale także i w środku.
Grillowane potrawy to najczęściej kiełbaski, kaszanka, karkówka, piersi czy udka z kurczaka. Bardzo często grilluje się także warzywa, takie jak papryka czy cukinia.
Grille są dość trudne do utrzymania w czystości. Regularnego sprzątania i mycia wymagają zwłaszcza ruszta, na których osadza się tłuszcz wytapiany podczas grillowania. Ruszta należy czyścić od razu, kiedy są jeszcze ciepłe. Dzięki temu znacznie łatwiej jest sobie poradzić z usuwaniem wszelkich zabrudzeń.
Zobacz też: Księga wiedzy o logistyce.