Kominek to wydajny sposób ogrzewania każdego mieszkania. Podobnie, jak inne piece na drewno, czy węgiel – kominki są dopracowywane pod względem wydajności energetycznej, jednak tylko w ich przypadku można cieszyć się uspokajającym widokiem ognia.
Do salonu, w każdym domu.
Wielu sądzi, że tylko kominki nadają się tylko domu wolno stojącego lub dużego mieszkania w bloku. Jednak spora ilość dostępnych wersji pozwala na instalację, w wielu pomieszczeniach. Do dyspozycji są:
– kominki otwarte,
– kominki akumulacyjne,
– biokominki,
– inne.
Różnią się techniką wykonania (niektóre są spawane) oraz techniką rozprowadzania ciepła po mieszkaniu. W przypadku biokominków ich wartość grzewcza jest niewielka, są wstawiane ze względów estetycznych. Nie wymagają odprowadzania spalin, wentylacji i brak popiołu. Wybór kominka powinien być uzasadniony stylem życia domowników, wyposażeniem C.O. i częstością odpalania kominka. Główną kwestią wyboru jest to, czy bierzemy kominek jako dodatkowy element, by dodać uroku pomieszczeniom, czy szukamy efektywnego źródła ogrzewania i chcemy dodatków połączyć kominek z C.O. W przypadku estetyki najlepiej sprawdzają się kominki otwarte, w innym lepiej wybrać te z wkładem akumulacyjnym, dzięki czemu sprawność pieca będzie o wiele większa. Różnią się one również ścianami zewnętrznymi – jedne nie oddają ciepła do otoczenia (izolowane), inne tak. Kominki izolowane są bardziej ekonomiczne. Zastosowanie odpowiedniego kominka powinno zawsze być przemyślaną kwestią i dobraną do warunków mieszkaniowych i oczekiwań mieszkańców.