Samodzielne projektowanie ogrodu

Podstawowe zasady

Ogrody są bardzo różnorodne – kiedyś ich styl w dużej mierze zależał od tego w jakiej części świata były położone – w Chinach ogrody przedstawiały w miniaturze wszechświat i były bardziej budowane niż sadzone, ogrody japońskie charakteryzował związek z religią – ważne miejsce zajmowały w nich kamienie. Bliższe nam europejskie ogrody znacznie różniły się od egzotycznych ogrodów – przeważało w nich bogactwo form i rozmach w sadzeniu roślin. We Francji były one regularne, rośliny przyjmowały wręcz geometryczne formy, natomiast w ogrodach angielskich symetrię zastąpiono swobodą i naturalnością. Obecnie style ogrodowe „przemieściły się” i w każdej części świata możemy spotkać zarówno pełen przepychu ogród w stylu angielskim, jak i ascetyczny w swojej formie – japoński.

ogrod

To jaki charakter będzie miał nasz ogród, zależy tylko od naszych upodobań, potrzeb i fantazji. W okresie zimowym nie mamy zbyt wiele pracy w naszych ogrodach, więc wolny czas możemy poświęcić na zaplanowanie jakie ulepszenia i zmiany wprowadzimy wraz z nastaniem wiosny, a nawet zaprojektowanie go od podstaw.

Przede wszystkim musimy brać pod uwagę własne preferencje, ponieważ ogród jest po to, abyśmy dobrze się w nim czuli i we właściwy dla siebie sposób wypoczywali. Chcąc stworzyć piękny oraz funkcjonalny ogród podczas jego tworzenia pamiętajmy o uwzględnieniu jego położenia, rodzaju gleby i nasłonecznienia oraz tego jakie funkcje będzie pełnił.

Projektowanie zacznijmy od ustalenia, które elementy naszej działki są elementami stałymi – ta wiedza jest potrzebna, aby udało się osiągnąć kompromis między tym co już mamy, a tym co chcemy wprowadzić do naszego ogrodu. Narysujmy schemat działki z uwzględnieniem tychże elementów, będą to: dom, garaż, śmietnik, ogrodzenie, drzewa, krzewy oraz woda – oczka wodne, stawy. Pamiętajmy, aby szkic wykonać z zachowaniem skali, aby wiedzieć, ile mamy miejsca np. na wprowadzenie do ogrodu nowych elementów. Kilkakrotnie powielmy plan działki – na pewno nie raz zmienimy zdanie podczas projektowania, więc kopie się przydadzą.

Mamy już materiały do pracy – możemy nanieść swoje pomysły i wizje – każdy planujący zmiany w ogrodzie na pewno ma ich wiele, a jeżeli nie, to zawsze można przejrzeć inspirujące zdjęcia w Internecie lub w katalogach. Po wykonaniu tego zadania przyszedł czas na zastanowienie się, które z pomysłów są realne do wykonania – pamiętajmy, że dużo zależy od stylu naszego domu, potrzeb roślin, które chcemy uwzględnić w swoim ogrodzie i od rozmiaru ogrodu.

Ogrodzenie

Chcąc zmienić styl naszego ogrodu, zastanówmy się nad wymianą ogrodzenia naszej posiadłości na nowszy model. Rezygnując z nieestetycznych siatek czy ciężkich murów, na rzecz np. drewnianych ogrodzeń w nowoczesnej formie przęseł, których montaż trwa 1 – 2 dni – nasza działka zyska elegancki i niepowtarzalny wygląd. Wybór jest ogromny, więc z łatwością dopasujemy drewniany płot zarówno do ogrodu w stylu azjatyckim, angielskim, nowoczesnym czy też sielskim.

Ogród warzywny

Jeżeli na swojej działce mamy ogródek warzywny dobrze jest co jakiś czas zmienić jego miejsce, gdyż rośliny pobierają z ziemi dostępne składniki odżywcze i staje się ona jałowa. Gdy nie mamy takiej możliwości co kilka lat warto zastosować tzw. płodozmian – zmianę gatunków roślin na danym obszarze.

Ścieżki w ogrodzie

Położenie ścieżek najlepiej jest zaplanować, gdy mieszkamy w domu od niedawna, a otoczenie domu jest w fazie projektowania – wtedy z łatwością wybierzemy najlepszą dla nich lokalizację. Wystarczy zwrócić uwagę na dróżki wydeptane przez domowników – będą one przedstawiały najbardziej dogodne trakty komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi miejscami ogrodu.

Architektura ogrodów

W zależności od naszych potrzeb, będą to: altany, pergole, stoły, leżanki ogrodowe, grill, drewutnie, kompostowniki, elementy składające się na miejsce zabaw dla dzieci, np. piaskownice.

Rośliny ozdobne

Podobnie jak w planowaniu rozmieszczenia i gatunków warzyw – najlepiej będzie
usunąć niechciane lub chore rośliny w porze zimowej – z łatwością je wykarczujemy.
Nowe rośliny najlepiej zaznaczyć na planie kolorami kwiatów i terminami ich kwitnienia.
Pamiętajmy o uwzględnieniu miejsc bardziej i mniej nasłonecznionych oraz o tym, że każda roślina ma inny okres wzrastania.

Podstawowe zasady:

– kwitnące byliny lub krzewy umieszczamy na tle jednolitej zieleni

– małe rośliny sadzimy przed dużymi, aby nie były przez nie zasłaniane

– nie popadajmy w skrajności – rośliny w jednym kolorze, będą wyglądały nudno, natomiast sadzenie obok siebie roślin zupełnie odbiegających od siebie stylami – wprowadzi chaos

– dobierając rośliny uwzględnijmy pory roku – świetnie, gdy ogród będzie kolorowy przez cały rok

– nie sadźmy drzew i krzewów zbyt blisko siebie – po 10 – 15 latach niezbędne będzie wycięcie części z nich

Okazuje się, że okres zimowy nie musi być bezproduktywny dla posiadaczy ogrodów, a wręcz przeciwnie – wszystkie pomysły wykorzystamy w nadchodzących miesiącach.